• 23 września 2021
  • Bez kategorii
  • Możliwość komentowania Wycieczka do Oblęgorka została wyłączona

Wycieczka do Oblęgorka

       22 września 2021 roku uczniowie klas 4-8 wybrali się na pierwszą wycieczkę szkolną. Organizatorem wycieczki był nauczyciel historii i języka polskiego, pani Jolanta Jurak; opiekunami na wycieczce były panie Agnieszka Mazur i Mariola Lebioda. Wyjazd  spod szkoły był o godzinie 6.30. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Oblęgorka – Muzeum biograficznego Henryka Sienkiewicza. Uczniowie obejrzeli wnętrze pałacyku, odtworzone z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz ( 1902- 1914).

       Wyposażenie pokoi stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby i części księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno – literacka poświęcona patronowi muzeum.  Walorem ekspozycji jest autentyzmi przedmioty bezpośrednio związane z osobą pisarza i jego licznymi podróżami zagranicznymi.

      Następnie uczestnicy wycieczki udali się pod Dąb Bartek—jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1945 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody. Kolejnym punktem wycieczki była Oceanika – ogromne akwarium, łącznie ponad 290000 litrów wody   i dziesiątki gatunków ryb. Ogromną atrakcją dla uczniów było karmienie egzotycznych rybek. Na zakończenie szkolnej wyprawy udaliśmy się
do XII klasztoru. Klasztor Cystersów to perełka sztuki romańskiej. Uczniowie zwiedzili klasztorne krużganki, kapitularz, karcer, Kościół oraz Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu.

      O godzinie 17 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Transport organizowała firma turystyczna Wrotur. Po dwóch godzinach dotarliśmy do szkoły.

 

J.Jurak

 


Comments are closed.