- 27 kwietnia 2020
- Możliwość komentowania VII Tydzień 27-04 do 30-04 została wyłączona
VII Tydzień 27-04 do 30-04
Przedmiot: chemia Klasa: 8
28.04.2020r. Temat: Budowa cząsteczek i zastosowanie tłuszczów.
Zapisz do zeszytu notatkę podaną poniżej:
Tłuszcze to estry glicerolu i wyższych kwasów karboksylowych. W cząsteczkach tłuszczów mogą występować reszty kwasowe różnych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze stałe są głównie pochodzenia zwierzęcego (wyjątek tran), a ciekłe – pochodzenia roślinnego. Oleje roślinne są związkami nienasyconymi, których cząsteczki zawierają wiązanie wielokrotne między atomami węgla. Tłuszcze zwierzęce to związki nasycone zawierające wiązania pojedyncze. Tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie, mają budowę niepolarną. Tłuszcze dobrze rozpuszczają się w rozpuszczalnikach organicznych, np. benzynie. Tłuszcze ulegają hydrolizie, tj. rozpadają się z utworzeniem glicerolu i kwasu tłuszczowego. Proces ten zachodzi w przewodzie pokarmowym pod wpływem enzymów i jest źródłem energii, wg równania reakcji:
Zapoznaj się z wiadomościami z podręcznika (str. 190 – 195).
Zachęcam do zajrzenia na stronę
https://epodreczniki.pl/a/tluszcze—budowa-i-wlasciwosci/DWXWkOyOC
na której znajdują się odpowiedzi na pytania, które są pracą domową, wykonywaną w zeszycie. Tym razem nie wysyłamy wszyscy nauczycielowi prac . Wyślę email z prośbą o przysłanie odpowiedzi do wybranych osób, których pracę ocenię.
- Jak powstaje margaryna?
- Czy z tłuszczów można otrzymać mydło?
- Czy wszystkie substancje tłuste są tłuszczami?
30.04.2020r. Temat: Skład pierwiastkowy i budowa białek.
Przepisz do zeszytu notatkę o białkach:
W skład białek wchodzą głównie pierwiastki: węgiel (C), wodór (H), tlen (O) i azot (N).
Białka są to wielkocząsteczkowe związki zbudowane z 20 różnych reszt aminokwasowych połączonych wiązaniami peptydowymi. Białkami umownie nazywamy związki, których łańcuch zawiera więcej niż 100 reszt aminokwasowych, Wiązanie peptydowe powstaje w wyniku połączenia się aminokwasów; tworzą je grupy karboksylowa i aminowa łączących się cząsteczek aminokwasów, powstaje w wyniku reakcji, opisanej równaniem:
Zapoznaj się z wiadomościami z podręcznika (str. 196 – 201).
Zachęcam do zajrzenia na stronę
https://epodreczniki.pl/a/bialka—budowa/Di56UwmTx#Di56UwmTx_pl_main_concept_1
znajdują się tam odpowiedzi na pytania, które są pracą domową. Wykonujemy ją w zeszycie i nie wysyłamy. Sprawdzę ją tym osobom, do których wyślę email z prośbą o przysłanie odpowiedzi:
- Czy białka mogą zawierać inne pierwiastki, niż C, H, O, N?
- Kto jako pierwszy opisał budowę białek i jaką nagrodę za to osiągnięcie dostał?
- Wymień 5 produktów spożywczych, które są źródłem białka zwierzęcego i 5 produktów spożywczych, które są źródłem białka roślinnego.
Jeżeli chcesz otrzymać pracę dla chętnych napisz wiadomość email.