11 lutego 2015
Możliwość komentowania Historia szkoły została wyłączona
Historia szkoły
Historia Szkoły Podstawowej w Chruślinie
I. Powstanie szkoły jej funkcjonowanie.W okresie zaborów nauczanie elementarne odbywało się w szkołach, prywatnie w domach oraz kościele w zakresie katechizmu. Jako pierwsza w okolicy powstała szkoła wiejska w Moniakach w 1861r. Założycielem tej szkoły był Zembrzuski. Nauczanie odbywało się w wynajętej izbie wiejskiej. Językiem obowiązującym był język polski. W 1867r. szkołę przemianowano na Państwową Szkołę Elementarną.Od 1882 roku podobna szkoła istniała w Idalinie. Mieściła się ona w izbie wiejskiej w Chruślankach Józefowskich. Teoretycznie funkcjonowały w niej następujące klasy: wstępna, I, II, i III, jednak większość dzieci uczęszczała do szkoły jedynie w zimie i to tylko przez dwa lata. Szkoła swoim działaniem obejmowała również Chruślinę. Duża odległość dzieląca wieś i szkołę sprawiała, że dzieci w niewielkim stopniu korzystały z nauki. W tej sytuacji rozwijało się nauczanie prywatne. Jeden lub kilku zamożnych gospodarzy wynajmowali nauczyciela, który uczył ich dzieci oraz dzieci sąsiadów.Nauczanie prywatne na terenie Chruśliny rozpoczęło się w 1857r. Wtedy to ówczesny dzierżawca wsi Andrzej Mazurkiewicz zatrudnił nauczyciela Karola Nadańskiego . Takie nauczanie w tej okolicy funkcjonowało aż do wybuchu I wojny światowej. Problem ten opisany został w kronice szkolnej, w której czytamy: „Od czasów najdawniejszych ludność tutejszej wioski nie dbała o naukę swoich dzieci, gdyż uważała, że to zbytek i marnowanie czasu. Potrzebę tę pierwszy poznał w Chruślinie Andrzej Mazurkiewicz w 1857r., a następnie Leon Chromik, który sprowadził dla swoich dzieci około 1870r. nauczyciela, aby je uczył czytać.”Również w późniejszym czasie Sebastian Solis zatrudniał dla swoich dzieci i dzieci sąsiadów nauczyciela, Gąsiorowskiego, który je uczył czytać i rachować.
Szkoła w Chruślinie powstała w 1916r. Była to tzw. szkoła jednoklasowa obejmująca cztery oddziały (I, II, III, IV). Mieściła się ona w wynajętych pomieszczeniach wiejskich.
Pierwszą nauczycielką była Filipowiczówna, która pracowała tu do 1917r. W roku szkolnym 1917 pracowała również p. Olga Zub, która pracowała tylko do Świąt Bożego Narodzenia. W roku następnym nauczycielem został Józef Morawski, który pracował przez następne dwa lata, a kolejnym nauczycielem był Fabian Samsunowski. Pierwszy dziennik lekcyjny założono w roku szk. 1920/21. W tym czasie do szkoły uczęszczało 110 uczniów. Pewną stabilizację w zatrudnieniu datuje się od roku 1922, kiedy na stanowisku nauczyciela, a zarazem kierownika szkoły zatrudniono Władysława Góralskiego.
Od 1923r. szkoła była już II Klasową Szkołą Powszechną z 5-oddziałami, w której nauka trwała siedem lat (oddział IV i V trwały po dwa lata). W roku 1924 do tutejszej szkoły przeniesiono IV klasę z pobliskiej szkoły w Owczarni. W związku z tym Szkołę w Chruślinie reorganizowano do III- klasowej. Od 1924r. placówka funkcjonowała już jako IV klasowa Publiczna Szkoła Powszechna. W tym roku całkowicie zlikwidowano szkołę w Owczarni i wcielono ją do tutejszej placówki. W tym czasie do szkoły uczęszczało 180 uczniów a uczyło ich 4 nauczycieli: Wł. Góralski, M. Gembatnik, Kochański, Kreczyńska. Od roku 1927 szkoła posiadała własny budynek, który zakupiono i postawiono na gruntach ofiarowanych przez Wincentego Barana. Budynek posiadał najpierw dwie, potem trzy, a od 1954 cztery sale lekcyjne. Obok jednocześnie wybudowano również budynek mieszkalny. Koło szkoły powstał ogródek szkolny, w szkole funkcjonowała świetlica szkolna i sklepik uczniowski.
W latach 1926-1929 kierownikiem szkoły był czasowo p. Władysław Wróblewski.
Po reformie oświaty z roku 1932 szkoła w Chruślinie podnosiła swój stopień organizacyjny najpierw do II-go, a następnie III-go stopnia. Taki stan organizacyjny trwał aż do wybuchu II wojny światowej.
Okres wojny to najtrudniejszy czas w działalności szkoły. Funkcjonowała ona w oparciu o prawa okupantów. Z dokumentacji szkolnej wynika, że przez okres wojny , nauka prowadzona była każdego roku, choć z wieloma przerwami. Wyraźnie spadła ilość uczęszczających do niej dzieci. Działalność dydaktyczna musiała ograniczyć się do nauki czytania, pisania i liczenia. Nie było możliwe nauczanie wiadomości o Polsce i jej historii. Władze okupacyjne w tym celu umiejętnie zubożyły programy i zakazały nauczania niektórych treści i przedmiotów. Budynek leżący na łąkach pomiędzy Chruśliną, a Owczarnią przetrwał wojnę pomimo dwukrotnego bombardowania obu wsi. Dlatego też szybko po niezbędnych remontach wznowiono naukę, która np. w roku szkolnym 1947/48r. obejmowała następujące przedmioty: religię, język polski, język francuski, historię, naukę o Polsce i świecie współczesnym, geografię, biologię, fizykę, chemię, matematykę, rysunki, prace ręczne, śpiew, w-f.
Od roku 1948 szkoła została przemianowana na Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego.
W okresie powojennym do szkoły uczęszczała bardzo duża liczba uczniów np. w roku szk. 1946/47 było ich 230 dlatego ciągle myślano o rozbudowie placówki. Udało się to dopiero w 1954 roku, kiedy dobudowano jeszcze jedną salę lekcyjną, a w roku następnym wyposażono ją w piec i meble.
W latach 1956-64 funkcjonował punkt filialny tutejszej szkoły, mieszczący się w Chruślankach Mazanowskich. Przez prawie cały czas uczyła w nim Pani Irena Solis. Jedynie w roku 1957/58 nauczycielami byli A. Wyka i K. Cieślik, a w 1959/60r. K. Iskra.
W roku 1963 nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Po 41 latach kierowania szkołą w Chruślinie odszedł na emeryturę Pan Władysław Góralski, a jego miejsce zajął pan Jan Zarębski. Wł. Góralski pracował jeszcze jako nauczyciel w niepełnym wymiarze godzin przez następny rok. Rok 1968 to wielkie święto dla całej społeczności szkolnej, ponieważ przeniesiono ją do nowo wybudowanego obiektu z pełnym wyposażeniem dydaktycznym, sportowym i socjalnym. Obok szkoły usytuowano dom nauczyciela, który składał się z dwóch mieszkań. Przy szkole od 1966 roku działało przedszkole, które w roku 1975 przereorganizowano na tzw. oddział przedszkolny.
Od roku 1973 szkoła nosiła nazwę Zbiorcza Szkoła Podstawowa w Chruślinie. Stało się tak, ponieważ wcielono do niej kl. V- VIII ze szkoły w Niesiołowicach, która to z oddziałem przedszkolnym i kl. I- IV stała się filią szkoły w Chruślinie.Pan Jan Zarębski kierował szkołą w latach 1963- 1987, z przerwą od 1974-76 kiedy to dyrektorem był pan Ryszard Giezek.
W roku 1987 stanowisko dyrektora objął pan Janusz Goliszek, a od 1993 do 2008 dyrektorem szkoły była pani Barbara Kreto. W 2008 roku pełnienie obowiązków dyrektora powierzono p. Katarzynie Piłat, która w roku następnym została wybrana dyrektorem szkoły. Od roku 2014 funkcję dyrektora objął p. Mieczysław Muszkiewicz
W roku 1988 budynek szkolny poddano gruntownemu remontowi, który zmienił jego wnętrze i otoczenie. W roku 1997 po zlikwidowaniu szkoły filialnej w Niesiołowicach tamtejsze klasy wcielono do szkoły w Chruślinie, a od roku 1999 w myśl reformy oświaty ograniczono stopień organizacyjny szkoły do sześciu klas.
Szkoła nasza w roku 1992 wpisana została do ogólnopolskiego rejestru tzw. Zdrowych Szkół , a od roku 2003 placówka posiada Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie i prężnie działa na tym polu realizując różne projekty edukacyjne.
W różnych okresach funkcjonowały i funkcjonują w niej różne koła zainteresowań i organizacje. Uczniowie mają możliwość działania w: Kole Młodych Ekologów, Lidze Ochrony Przyrody, Szkole Promującej Zdrowie, PCK, kole plastycznym, informatycznym, sportowym; opiekują się Regionalną Izbą Pamięci Narodowej.
Prężnie działały wspomniane wcześniej organizacje ekologiczne LOP i KME popularyzując wiedzę o przyrodzie i jej ochronie. Wizytówką szkoły była również Zielona Szkoła, która działała do 2008 r w dawnym domu nauczyciela, przyjmując wycieczki z całego województwa.
Placówka istniejąca od 95 lat jest nierozerwalnie związana z tutejszą ludnością i okolicą. Przez cały czas kolejne pokolenia dbały o jej systematyczny rozwój. Wielu z pracujących w niej nauczycieli wywodzi się i jest związana z tymi okolicami, przykładem takiej osoby jest była pani Dyrektor Barbara Kreto.
Wielu absolwentów, którzy wyrośli w tej szkole, znajduje swoje miejsce w świecie, kształcąc się, pracując i realizują swoje najambitniejsze plany.
Szkoła ciągle się rozwija i wzbogaca swoją ofertę edukacyjną. Pracują w niej wspaniali nauczyciele, którzy nie szczędzą sił i czasu dla swoich uczniów. Systematycznie wzbogacana jest baza dydaktyczna. Uczniowie wychowywani są i kształceni zgodnie z przyjętymi najwyższymi standardami. Korzystają z najnowszych technologii i zdobyczy nauki nie zapominając przy tym o swoim środowisku, jego kulturze, historii, o ochronie przyrody.
Placówka nasza otoczona jest wieloma życzliwymi osobami, instytucjami, które ciągle ją wspomagają. Do grona tych osób należą przede wszystkim rodzice i społeczność lokalna, na których to zawsze można liczyć. Utrzymujemy stałe przyjacielskie kontakty z okolicznymi placówkami oświatowymi, dokonując wymiany kulturalnej i sportowej. Ogromną rolę w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu szkoły ma jej organ założycielski czyli, Urząd Gminy w Józefowie nad Wisłą. Współpracujemy również z takimi instytucjami jak:
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie,
- Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim,
- Zarząd Kazimierskiego Parku Krajobrazowego,
- Wojewódzki Zespół ds. Szkół Promujących Zdrowie
II Dyrektorzy szkoły
Lata | Imię i nazwisko |
1922- 1926 | Władysław Góralski |
1926 – 1929 | Władysław Wróblewski |
1929 – 1963 | Władysław Góralski |
1963- 1974 | Jan Zarębski |
1974-1976 | Ryszard Giezek |
1976- 1987 | Jan Zarębski |
1987- 1993 | Janusz Goliszek |
1993-2008 | Barbara Kreto |
2008-2014 | Katarzyna Piłat |
2014 – | Mieczysław Muszkiewcz |
III Ważniejsze wydarzenia z rozwoju Szkoły Podstawowej w Chruślinie
Rok | Wydarzenie /stopień organizacyjny /nazwa placówki |
1916 | Powstanie szkoły w Chruślinie (jednoklasowa szkoła z czterema oddziałami). |
1918 | Półroczna przerwa w działalności szkoły. |
1922- 1926
1929-1963 |
Okresy pełnienia funkcji kierownika szkoły przez p. Władysława Góralskiego |
1926-1929 | Powołanie na Kierownika Władysława Wróblewskiego |
1923 | Powołanie II -klasowej Szkoły Powszechnej. |
1925 | Powołanie III -klasowej Szkoły Powszechnej. |
1926 | IV- klasowa Publiczna Szkoła Powszechna. |
1926 | Budowa budynku drewnianego szkoły. |
1927 | Oddanie do użytku trzeciej sali lekcyjnej. |
1929 | Zorganizowanie przy szkole pracowni przyrodniczej. |
1932 | Reorganizacja szkoły do II-go stopnia. |
1938 | Reorganizowanie szkoły do III- go stopnia. |
1948 | Zmiana nazwy szkoły na „Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego”. |
1954 | Rozbudowa budynku głównego o czwartą salę lekcyjną. |
1956-64 | Powstanie i funkcjonowanie punktu filialnego w Chruślankach Mazanowskich. |
1963-1974
1976 – 1987 |
Okresy pełnienia funkcji kierownika szkoły przez p. Jana Zarębskiego. |
1966-68 | Budowa nowego budynku szkolnego. |
1968 | Oficjalne oddanie do użytku nowego budynku szkolnego- przenosiny. |
1966 | Powstanie przedszkola wiejskiego prowadzonego przez TPD |
1973 | Przekształcenie organizacyjne placówki powstaje Zbiorcza Szkoła Podstawowa w Chruślinie |
1973 | Powstanie filii w Niesiołowicach. |
1974 –76 | Powołanie na dyrektora szkoły Ryszarda Giezka. |
1987 | Powołanie na stanowisko dyrektora szkoły pana Janusza Goliszka. |
1992 | Wpis do rejestru Zdrowych Szkół |
1992 | Wydanie pierwszego numeru gazetki szkolnej „Szkolne Echo”- forma ścienna |
1993 | Powołanie na dyrektora szkoły p. Barbarę Kreto. |
1993 | Zmiana nazwy szkolnej gazetki na „Szkolny Poślizg”- periodyk |
1994 | I miejsce w ogólnopolskim konkursie Ligi Ochrony Przyrody |
1999 | Reforma Oświaty (reorganizacja szkoły) – Powołanie Szkoły Podstawowej Sześcioklasowej . |
1999 | Powstanie szkolnej pracowni komputerowej. |
2003 | Uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. |
2004 | Uruchomienie szkolnej strony internetowej. |
2008 | Powierzenie obowiązków dyrektora szkoły p. Katarzynie Piłat |
2009 | Powołanie na stanowisko dyrektora szkoły p. Katarzynę Piłat |
2009 | Remont elewacji szkoły i parkingu szkolnego |
2010 | Urządzenie kącika zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła” |
2011 | Budowa szkolnego placu zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła” |
2013 | Powstanie przedszkola „Wesoła Akademia Przedszkolaka” w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. |
2014 | Powołanie na stanowisko dyrektora szkoły p. Mieczysława Muszkiewicza |
2014 | Budowa i uroczyste otwarcie boiska wielofunkcyjnego. |
2015-2016 | Rewitalizacja placu szkolnego |
2015 | Zakończenie projektu „Wesoła Akademia Przedszkolaka” przekształcenie przedszkola WAP w oddział przedszkolny. |
2015 | Nadanie szkole imienia Powstańców Styczniowych |
2016 | Obchody Jubileuszu 100- lecia szkoły,
Nadanie sztandaru szkole |
2017 | Reforma Oświaty – Powołanie Szkoły Podstawowej Ośmioklasowej |
2021 | Wdrożenie dziennika elektronicznego |
2020/2021/2022 | Reorganizacja pracy szkoły – czasowe zawieszenia pracy szkoły (nauczanie na odległość) |
2023 | Remont placu zabaw i boiska szkolnego |
Wykaz nauczycieli szkoły od 1916 roku
Lp. | Imię i nazwisko |
1 | Filipowicz |
2 | Olga Zub |
3 | Józef Morawski |
4 | Fabian Samsunowski |
5 | Władysław Góralski |
6 | Mikołaj Gembatnik |
7 | Maria Kreczyńska |
8 | Roch Kochański |
9 | Kazimerz Kiszka |
10 | Irena Rychter |
11 | Zofia Skulska |
12 | Władysław Wróblewski |
13 | Jan Wydra |
14 | Jan Wawer |
15 | Leokadia Duma |
16 | Antonina Sitan |
17 | Władysław Cichocki |
18 | Leokadia Cichocka |
19 | Cecylia Jarmakowicz |
20 | Helena Miakisz |
21 | Józef Kwiatek |
22 | Maria Kobylińska |
23 | Tadeusz Kobyliński |
24 | Melania Biernat |
25 | Bogumiła Góralska |
26 | Marian Biernat |
27 | Teresa Szwed |
28 | Jan Osiak |
29 | Pelagia Cywińska |
30 | Irena Solis |
31 | Marian Grzegorczyk |
32 | Stanisława Skowron |
33 | Marek Rządkowski |
34 | Tadeusz Żaba |
35 | Daniela Podgórska |
36 | Anna Wyka |
37 | Kazimierz Cieślik |
38 | Janina Dąbrowska |
39 | Krystyna Iskra |
40 | Jan Zarębski |
41 | Helena Turska |
42 | Jadwiga Całka |
43 | Barbara Gymborowska |
44 | Stanisława Widz |
45 | Krystyna Siudym |
46 | Julia Tutka |
47 | Urszula Oleszczuk |
48 | Bogumiła Cywińska |
49 | Barbara Stępień |
50 | Jadwiga Olborska |
51 | Michalina Zarębska |
52 | Ryszard Giezek |
53 | Barbara Szwed |
54 | Krystyna Kolasińska |
55 | Bogumiła Kozieja |
56 | Krystyna Kruk |
57 | Helena Wołos |
58 | Barbara Kreto |
59 | Krzysztof Dzięsław |
60 | Janina Bocian |
61 | Ewa Muszkiewicz |
62 | Janusz Goliszek |
63 | Lucyna Jaskowska |
64 | Mieczysław Muszkiewicz |
65 | Wiesław Kruk |
66 | Zofia Siudym |
67 | Szczepan Ambrożkiewicz |
68 | Anna Kwietniewska |
69 | Joanna Mróz |
70 | Katarzyna Żuk |
71 | Paweł Lipiński |
72 | Ewa Kułaga |
73 | Katarzyna Piłat |
74 | Dorota Dąbek |
75 | Waldemar Jakubowski |
76 | Jolanta Jurak |
77 | Dorota Knap |
78 | Agnieszka Mazur |
79 | Jadwiga Trynkiewicz |
80 | Joanna Błaszczykowska |
81 | Katarzyna Kamińska/Czuba |
82 | Antoni Pielaszkiewicz |
83 | Jarosław Bryndza |
84 | Anna Mikos |
85 | Ewa Wójcik |
86 | Anna Górczyńska |
87 | Ks. Rzyszard Rak |
88 | Grzegorz Surowiec |
89 | Mariola Lebioda |
90 | Kalinowska Aneta |
91 | Agata Chosia |
92 | Wójtowicz Edyta |
93 | Kopeć Sławomir |
94 | Sokołowska Ewa |
95 | Beata Michalec |
96 | Beata Kozioł |
97 | Joanna Kasza |
98 | Ewa Maj |
99 | Bogumiła Domańska |
100 | Justyna Kamela |
101 | Małgorzata Denkiewicz |
102 | Beata Kosmowska |
103 | Anna Młynik |
104 | Marzenna Merwa |
105 | Małgorzata Nowak |
106 | Agnieszka Koza |
107 | Aldona Uzarek |
108 | Agnieszka Wojtak |
109 | Ilona Iskra/Bolforska |
110 | Katarzyna Surma |
111 | Jakub Tarnawski |
112 | Katarzyna Maciąg |
113 | Izabela Pawlukiewicz |
114 | Elżbieta Kępowicz |
115 | Małgorzata Przywara |
116 | Agnieszka Iracka |
117 | Piotr Wrona |
118 | Henryk Lankamer |
119 | Małgorzata Szymczyk |
120 | Justyna Stadnik |
121 | Magdalena Żurawska |
122 | Jolanta Matyka |
123 | Maria Jagodzińska |
124 | Iwona Zarzeczna |
125 | Jolanta Szczupak |
126 | Marlena Rączka |