• 18 lutego 2023
  • Bez kategorii
  • Możliwość komentowania Konferencja w Lublinie została wyłączona

Konferencja w Lublinie

We wtorek 7 lutego 2023 roku w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się konferencja dla młodzieży. W wydarzeniu wzięła udział reprezentacja uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielką historii p. A. Kalinowską.

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów dr Roberta Derewendy i dr Ireneusza Sadurskiego oraz obejrzeć  debatę uczniów z dwóch lubelskich liceów. Odbył się też quiz o Powstaniu Styczniowym. Wśród 34 szkół z województwa lubelskiego biorących udział w quizie, nasza szkoła zdobyła 4 miejsce tuż po liceach z Lubartowa, Lublina i Puław. Wynik ten jest dla nas dużym sukcesem.

Podczas konferencji została zaprezentowana moneta kolekcjonerska „160 rocznica Powstania Styczniowego” wyemitowana przez Narodowy Bank Polski. Można było zwiedzać wystawę pt. „Bohaterowie Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie”, przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Lublinie oraz ekspozycję strojów powstańców, przygotowaną przez rekonstruktorów z Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego. Wystąpił również chór szkolny z IX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Była to wspaniała lekcja historii upamiętniająca naszego Patrona – Powstańców Styczniowych i okazja do promowania szkoły w województwie.

A.K.


Comments are closed.